הרגלים "מתים לאט." זוהי הדעה הרווחת בציבור. אנו מתקשים להפסיק לכסוס ציפורניים, לעשן, לשתות קפה ולגלוש באינטרנט בזמן שאנחנו אמורים בעצם לעבוד. לכולנו יש הרגלים אותם היינו רוצים לשנות ולהחליף. בשיטת דמיון מודרך ובשיטת NLP מלמדים אותנו כיצד לעשות זאת ואף ליהנות מהתהליך.

מהו הרגל?

אנו רגילים לחשוב במונחים פסיכולוגיים בעיקר. הרגל הוא תוצאה של חוסר, חוסר אותו אנו ממלאים באמצעות התנהגות מסוימת. חוסר בתשומת לב? נאכל יותר, חוסר עניין? נגלוש באינטרנט, חוסר שלווה? נכסוס ציפורניים. זו היסבה מדוע רובנו חושבים כי הרגל רע הוא גזירת גורל ולא ניתן לשנות אותה. אך האמת היא שניתן לשנות ולהחליף כל הרגל, בלי יוצא מן הכלל.

במובן הנוירולוגי שלו, הרגל הוא בסך הכול פקודה מוחית המבוצעת בצורה אוטומאטית. אם נשים לב, אנו כמעט לא חושבים בזמן קיום ההרגל. אנו לוקחים סיגריה ולא זוכרים כי עישנו אותה, אנו אוכלים ולא נהנים מהאוכל, אנו מעבירים עיניים ללא מחשבה על גבי צג המחשב.

מה אומרת לנו עובדה זו? שאם נשנה את המהלך הנוירולוגי, נוכל לשנות גם את ההרגל.

שינוי הרגל בשיטת NLP

שיטת NLP גורסת כי יש קשר ישיר בין תפיסת המציאות שלנו לבין תהליכים נוירולוגים. אם כך, לימודיNLPהם בעצם לימוד מפת המציאות כפי שהיא מצטיירת במוחו של הזולת. מתוך הנחה זו, אם נצליח להבין כיצד המוח של הזולת פועל, נוכל גם לשנות את הרגליו.

בטכניקה ידועה אותה לומדים במהלך קורס NLP או לימודי דמיון מודרך לומדים כיצד להחליף הרגל אחד בשני. לתהליך זה קוראים SWISH. במהלך התרגיל, יושב המונחה אל מול המנחה ומעלה במוחו דימוי של ההרגל המגונה ודימוי של הרגל אחר אותו היה רוצה לקדם על חשבון ההרגל המעצבן. בתהליך של חזרה שוב ושוב במהירויות שונות, מוחלף דימוי ההרגל המגונה בהרגל הרצוי עד שהוא נקלט במוח באופן אוטומאטי. כעת, בכל פעם שתיגשו לקיים את ההרגל, יופיע הדימוי של ההרגל החלופי.

כמובן שלשם קיבוע ההרגל הרצוי, יש לחזור על התהליך שוב ושוב, בהנחייתו של בוגר לימודי NLP.

הרפייה בדמיון מודרך

תרגיל בשיטת NLP מלווה, בדרך כלל, בהרפיית דימיון מודרך. זו הסיבה מדוע שתי הפרקטיקות נלמדות יחדיו. לאחר המאמץ המוחי המרוכז שעבר המונחה באמצעות תרגילי NLP כדאי לקבע את השינוי באמצעות תרגילי דמיון מודרך.

המוח עובר למצב של הרפיה ובעזרת הדרכה של בוגר קורס דמיון מודרך, עובר המונחה אל אזורי הדמיון הרגועים והחיוביים על מנת לשמר את השינוי ולקבע אותו במוחנו כדבר חיובי ורצוי.

ביחד, שתי הפרקטיקות מצליחות לשנות ולחסל כל הרגל לא טוב ולתרום לריכוז ולשיפור איכות החיים.