צליאק, למי שטרם שמע ועדיין לא מכיר, הינה מחלה או יותר נכון תסמונת שהסובלים ממנה מנועים מלאכול כל דבר שמכיל את חלבון הגלוטן. על מנת לסבר את האוזן, רק נדגיש כי חלבון הגלוטן נמצא בחיטה ומכאן כמעט בכל דברי המאפה שאנחנו מכירים כולל הלחם, העוגות והפיתות. בנוסף, חשוב להדגיש כי צליאק הינה תופעה שנכון להיום אין לה מרפה. כלומר, מי שיש לו צליאק פשוט נאלץ להתמודד עם העובדה שעליו להימנע מצריכת מוצרי מאפה.

חשוב להדגיש כי מי שסובל מתסמונת צליאק הוא בו אדם נורמאלי לחלוטין שרק מוגבל מבחינת דברי המזון שהוא מכניס לפיו. מכוון שתסמונת צליאק זה משהו שנולדים עימו אז רוב הסובלים ממנה פשוט גדלים כשהמגבלה התזונתית מובנית בתוכם. חשוב לחזור ולהדגיש חזור והדגש כי צליאק איננה מחלה מדבקת והסובלים ממנה הם אנשים בדיוק כמונו.

תסמונת צליאק

אמנם צליאק נחשבת מחלה, אבל ההגדרה הזו עושה עוול לסובלים ממנה. בניגוד למחלות אחרות הרי שבמקרה של צליאק המצב יותר דומה לתסמונת, אם כי גם כאן נוצר עוול. חולי צליאק הם אנשים שמכל בחינה אחרת מוגדרים נורמטיביים לחלוטין ולכן קשה להתייחס אליהם כשונים.

הרי במקרה של צליאק מדובר על מגבלה אחת ויחידה והיא האיסור לאכול דברי מאכל שמכילים את חלבון הגלוטן בתוכם. מילים אחרות, קהילת הצליאק מוגבלת רק בתחום התזונה ותו לא. מי שסובל מהתופעה של צליאק פשוט לא אוכל לחם, עוגות ושאר דברי מאפה אבל מתפקד בצורה נורמטיבית לגמרי.

צליאק לילדים

בקרב הילדים שסובלים מהתופעה שמכונה צליאק הבעיה קצת יותר מורכבת כי מאוד קשה להסביר לילד למה אסור לא לאכול עוגה כמו שא הילדים. עם כי יש כיום מאגרי מידע מספיק עשירים שכוללים חומר הסברה להתמודדות עם ילדי "צליאק" . בנוסף, בעקבות פיתוחים טכנולוגיים בתחום המזון ניתן להשיג כיום כמעט כל דבר מאפה ללא גלוטן, כלומר במיוחד עבור חולי צליאק.

המודעות לתופעה שמכונה צליאק נמצא במגמת עליה מתמדת ומכאן שיש יותר נכונות לייצר דברי מזון שמיועדים לחולי או סובלי צליאק. סביר להניח כי ככל שהטכנולוגיה תלך ותשתפר כך ירבו מוצרי המזון שמיועדים במיוחד עבור חולי הצליאק.

כמו כן ההתפתחויות בתחום המחקר הגנטי, הן בקרב בני האדם והן בקרה המזון, מגבירים את הסבירות שבקרוב יגיע היום ששבו ימצא המזור והתרופה לחולי הצליאק. ככלות הכול זה הכול עניין של תקציב וריכוז מאמץ בתחומי המחקר והפיתוח.